jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

What equals -1.5 + =0
A man is holding a 5kg weight ball. What is the weight of the ball? Simple net force problems ( always draw FBd/free body diagram and utilize guess) (Guess-gi
If you begin with six cells, how many cells would you have after three rounds of division?.
A six-sided number cube is rolled 300 times. The results are 120 even numbers and 180 odd numbers. How does the relative frequency of rolling an even number com
Solve the equation. 20 = y + 8
does this make sense? how do i make this more formal? someone help me plsss
A box of chocolates shaped like a regular hexagon is placed snugly inside of a rectangular box as shown in the figure.If the side length of the hexagon is 4 inc
The volume of a prism is 1,224 cubic units. The width is 24 units and the length is 6 units. Which equation can help you to find the h, height of the prism? * 0
The word root dict means "say, speak." What is most likely the definition of edict? a rejection a request a misunderstanding a command
According to the graph, what is the approximate percentage of high school students who had ever tried e-cigarettes, in 2012? 3% 5% 10% 15%