alexthemathman alexthemathman
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Jordan paid 11.20 for 5 pears and 6 peaches. The cost of 3 pears is as much as 2 peaches.

Respuesta :

Cojoxo Cojoxo
  • 02-01-2018
Let pears = x and peaches = y

5x + 6y = 11.20
3x = 2y

3x = 2y so rearrange --> x = 2y/3

Sub that into 5x + 6y = 11.20

5*2y/3 + 6y = 11.20
10y/3 + 6y = 11.20
10y/3 + 18y/3 = 11.20
28y/3 = 11.20
28y = 11.20*3
28y = 33.60
y = 33.60/28 = 1.20 so 1 peach costs 1.20

now use this in 3x = 2y

3x = 2*1.20
3x = 2.40
x = 2.40/3 = 0.80

A pear costs 0.80 and a peach 1.20



Answer Link

Otras preguntas

7x+3y=22 4y=20 I need to know how to write this equation out with the answer
what It Trigonometry ?
what are some reasons for limiting authority
What is the size and shape of a super volcano?
what It Trigonometry ?
Tear is to sorrow as smile is to
Help??? What is 3x+5x=67y?
Which of the following oxides can dissolve in water to form a solution that would turn litmus indicator red in color? a. MgO b. K₂O c. CO₂ d. ZnO e. H₂O
what are some reasons for limiting authority
How many midgets can sit in a clown car if the car can hold 4 clowns from door to door and 3 people from front seat to back seat. Two midgets fit across 1 clow