cnambou1 cnambou1
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

one bag of pretzels costs three dollars.five bags of pretzels costs $10.whickhas the lower unit price?

Respuesta :

jesy2003
jesy2003 jesy2003
  • 03-10-2017
the first one has a lower unit price because 1 bag is 3 dollars and the other one is 1 bag is 5 dollars
Answer Link
CatFlynt CatFlynt
  • 03-10-2017
the 5 for $10.  If you have only $10 and you could choose either to buy the five bags for 10 or the $3 a bag which would you buy.     At $3, you can only get 3 bags. but with the 5 for 10, you're paying only $2 a bag.
Answer Link

Otras preguntas

A quarterback completed 68% of his passes in a game. He threw 25 passes. How many passes did the quarterback complete?
what was the most important factor in making mesopotamia's farmland fertile?
Which Pair Of Numbers Is Relatively Prime? A. 28 and 35 B. 10 and 25 C. 14 and 49 D. 32 and 45
what must happen before chemical reaction can begin
is granite a renewable resource
Compare and contrast the political and social structures, motivations, and influences of the Turkish and Mongol tribes.
-2=-6x+1 what is the slope intercept form for this question
Which was an accomplishment of the Tokugawa shogunate? A. 250 years of peace B. a period of increased trade and prosperity C. the welcoming of Christianity in J
Why do basil 1 and basil 2 typify Byzantine emperors?
last Saturday, the movieplex theater sold 1456 tickets. the theater sold 6 times as many regular-price tickets as it sold discount tickets. earl says that the e