giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

How did Willy Wonka use his imagination when creating his chocolate factory?
how many triangles are there that satisfy the conditions (angle measurement)A = 110, c= 19cm, a = 32cm answer choices 0 1 2 impossible to determine
Type the correct spelling word in the blank to complete the sentence. The (blank) movie star stopped in the small town.​
M7 Unit 2 Lesson 14 Cool Down Turtle Race This graph represents the positions of two turtles in a race. Using the same axes, describe a line for a third turtle
What bodily function does metabolism affect. A. Burning Calories B.Digesting food C.Circulating blood D. All of the above
Suponha que um pesquisador com 500 pessoas descobriu que 160 faziam controle da alimentação. a população em estudo e formada por 3500 sujeitos. calcule o interv
Why will the monster be said when he learns of Victors death (17)
What can be used to determine the relative age of two rocks? A. radioactive dating of each layer B. vertical position C. the presence of unconformities D. relat
choose the expressions that are perfect cubes
f(x) = –2 – 2, find f (3).