ka4ssR5oxandancher ka4ssR5oxandancher
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

If ten pounds of apples coast $4.90 what would be the price per pound

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
4.9 divided by 10 equals $.49 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the following expression for x=2 and y=1 3x+8y+10
The scaredy cats saw each other when they were 10 meters apart. The cats immediately started to run in opposite directions, each at the speed of 80 meters per m
if your paid $48,865.00 annually a year, what would be your salary per week??​
what is slope (mathmatical slope) explain
Based on the graph, which of the following represents a solution to the equation?
Question 4 of 10 What is a 401(k)? A. A federal program that provides retirement income for the elderly and people with disabilities B. A retirement fund that i
according to the rock cycle, when rocks undergo weathering, erosion, and transportation, they break apart and form _______.
hello please help with the following i've been up all night i need help(SHOW WORK): It took Alyssa and her family 11 hours to drive 462 miles. At this rate, how
Select all measurements that show equivalent volume to the rectangular prism shown below. A. Length = 6 cm, Width = 8 cm, Height = 5 cm B. Length = 7 cm, Width
Suppose that good X is a substitute for good Y. Then an increase in the price of good Y leads to Multiple Choice a decrease in the demand of good X. an increase