39016676a
39016676a 39016676a
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jorge bought 8 pounds of ground beef for $3.29 a pound. About how much did he pay altogether?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2022

Answer:$24

Step-by-step explanation:

Answer Link
orlyjossen orlyjossen
  • 03-04-2022

Answer:

$26.32

Step-by-step explanation:

If one pound costs 3.29, you have to multiply by the number of pounds (8)

8·3.29=26.32 or 3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29=26.32

Answer Link

Otras preguntas

describe how to human body systems are synergized​
Once archaeologists determine what the past was like their ideas never change true or false
I need help again I am Sorry
PLS HELP ASAP PLSSS IT DETECTS IF ITS RIGHT OR WRONG HELPPP
who loves shakespeare:hamlet i have a question on hamlet?
What is the product of all constants $k$ such that the quadratic $x^2 + kx +15$ can be factored in the form $(x+a)(x+b)$, where $a$ and $b$ are integers?
what is James Baldwin purpose in writing Sonny Blues?​
The model shown represents which of the following? +3 -8 + -8 -7 -6 -5 -4 -3 -2 - 1 3 4 0 1 2
can someone please help me I need the answer to these with the work 1. 4(-3x + 2) = 56 2. 9x + 3 - 2x = 24 3. 5(3 + x) = 45 4. -8x + 2x - 6 = 24
True or False: The commutative property allows you to change the order of an addition problem and division problem. <333