harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

A number is not an integer what type of number can it be
Why was the South so upset by Lincoln’s election in 1860?
620,000 round off by ten thousand
What arguments can make against nativism and anti-immigrants feelings?
George Washington how old would he be today
A wireless cafe charges $5.40 for 3/4 hour of Internet access. How much does the cafe charge per hour?
area of the park is halfway between 2.4 and 2.5 what is the area of the park
James used base-ten to show that 40 is one-tenth of 400. Explain your reasoning
What's something that I've done in my life that is related to physics
An active student injured his knee playing basketball and has been advised by his doctor to avoid impact activities that cause heavy force on his bones. What is