laylaparisawesome laylaparisawesome
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Judy paid $10.48 for a number of
toothbrushes. If each toothbrush
costs $1.31, how many toothbrushes
did Judy get?

Respuesta :

emonigriffin617 emonigriffin617
  • 01-03-2022
Judy got 8 toothbrushes. You can get this answer by setting $10.48= to $1.31x. X being the variable representing how many toothbrushes she brought. And the solve for x by dividing 10.48 by 1.31 to get 8
Ver imagen emonigriffin617
Answer Link

Otras preguntas

what is a graphic organizer
How would states be represented in congress under the new jersey plan??
The population, y, of a small town can be represented using a quadratic model. The maximum population, 6,000 people, occurred 20 years after record keeping bega
64 percent of what number is 48
Which one of the following choices is a good way to overcome frequent travel as a barrier to physical activity? A. Invite a friend to exercise with you on a
Write five sentences in Spanish, saying that five people make at this time. 1. What are doing? 2. What is making your friend or friend? 3. What are your class
Suppose two rectangles are similar with a scale factor of 2. What is the ratio of their areas? Explain
Why did the United States enter the war on the side of the Allies? A. Austria-Hungary began using zeppelins against American colonies B. Germany resumed unrestr
Which of the following statements concerning Nigeria is NOT true? a. Nigeria’s government is a dictatorship. b. Nigeria’s major resource is oil. c. Nigeria’s h
Five more than twice a number is equal to 19. What is that number A.)6 B.)7 C.)12 D.)28