joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

how do you graph y=x-2?
help fast will give brainliest help help!!!! 20. a student constructed the accompanying elliptical orbit of a moon revolving around a planet. the foci of this
Please help!! a1 litre (1,000 ml) iv bag of dextrose solution contains 50 g of dextrose. find the ratio of grams per millilitre of dextrose. (enter your answer
Q2: Four friends each flipped a coin different numbers of times. ​ Alice got heads 75% of the time. ​ Mary got heads 8 out of 10 times. ​ Sarah got heads 17 out
N a science lab, a number of rock samples are weighed. if the scientist finds one of the rocks to weigh 6 pounds and this is 47.5% of the total weight of all of
When an industrialized nation directly or indirectly controls another nation or area in hopes of gaining economic or political advantages A. Apartheid B. Berl
Why was it important for slaves to learn to read and write?
From the cool wells of the midnight air my spirit drank repose; the fountain of perpetual peace flows there, - from those deep wells flows. 8. where does this f
antonym of educated give a right answer
Is it ever okay for a country to push its form of government on another country? if so, what circumstances would make it okay? if not, what makes it unethical?