eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

Write the fraction as a decimal. 28/15
Which of these is an example of drug misuse? A. Jose takes a prescription medication according to his doctor’s directions. B. Sylvia takes one headache pi
People questioned whether or not Paul was an apostle. True False
Round 5.494 to the nearest hundredths place
Please help me for this problem
What happened after europe's population increased?
a bowling ball of mass 6kg has a volume of 0.06 to the power if 3 what os the density?
Which type of electromagnetic radiation cannot be focused?   A. Gamma rays   B. X-rays   C. Ultraviolet   D. Infrared
compare the differences between country slaves and city slaves.
Expand the brackets and simplify