jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

A $40 backpack is in sale for $28. What is the % of change
I need to explain how to use partial quotients to divide 235 by 5
The most important step for preventing cardiovascular disease is to live a healthy lifestyle. user: which of the following is not an example of an anaerobic exe
Name the two phyla of multicellular algae.
$35.99 with a 5% tax sale
why was the new england colonies settle
what is a defining feature of Neoclassical art?a. it was based on mythological themesb. it is centered on fantastical creaturesc. it emphasizes love ad pleasure
Answer the question above
Which was a key event that influenced the writing of J.R.R. Tolkien? 1) the death of his grandfather 2) World War I 3) World War II 4) the Holocaust NOTE: If yo
whom do the two men seated at the table represent what this cartoon suggest about american attitudes toward immigration in the late 1800s how do you know this w