zohahussainx zohahussainx
  • 04-12-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost 25p each. Bananas cost 20p each. The total cost of a apples and b bananas is C. Write a formula for the total cost of a apples and b bananas.​

Respuesta :

DillyWilly12345
DillyWilly12345 DillyWilly12345
  • 04-12-2021

Answer:

a+b=c=45p

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What integer describes gaining 14 pounds ?
Match the explorer with his discovery. 1. Francisco Coronado the Mississippi River 2. Hernando de Soto the Grand Canyon 3. Vasco Nunez de Balboa Cuba 4. C
is Wood Block a mineral or non-mineral
Consumers have little ability to encourage businesses to act in a socially responsible manner. True False
(f - 5)(-2) + 111 Need help
Explain how an inference is different from an assumption
Express the following in proper exponential notation.A. 1512 =B. 0.00529 =C. 21.52 X 10^-4 ​
What was an important result of the Neolithic Revolution? A)People became more nomadic. B)New sources of energy became available. C)Populations declined. D)Food
In order to win a jar of candy you must guess how many pieces are in a jar within 30. If there are a total of 500 pieces of candy in the jar, what are the maxim
Fill in the blank A is a reserved word and can only be used for its intended purpose within a python program