cassielynn20171998
cassielynn20171998 cassielynn20171998
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

You intended to ride all of the rides exactly one time each at the waterpark. Which would be least expensive: pay separately or buy the all day pass?

Respuesta :

SerenaBochenek SerenaBochenek
  • 09-01-2019

Answer:

The least expensive is to buy the all day pass.

Step-by-step explanation:

Given that we intended to ride all of the rides exactly one time each at the waterpark. Now, we have to check Which would be least expensive: pay separately or buy the all day pass.

To buy all day pass we get some discount instead on each particular ride and also tax also included so to buy all day pass is least expensive as compared to that for paying separately.

Answer Link

Otras preguntas

Help I don't understand how to do this
Compare and contrast OTC and prescription medications ​
How might you prove your observations from question 4 about the length of a midsegment using geometric theorems?
how long does it take light to travel 3.5 feet
solve for x ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
The probability of Jane wins a game is 7/10. Jane plays a game 50 times. Find the number of times she is expected to win the game.​
Please help fraction form read
State TWO signs of good health and TWO signs of poor health.
Which ordered pairs in the form (x,y) are solutions to the equation 4x-5y=24? Select each correct answer. A. (-9,-12) B. (6,0) C. (4,8)D. (1,-4)​
Describing pictures/images How to describe a road with pink trees on the side in a descriptive way?