pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

What word is used to describe the movement of ideas from one civilization to another?
If f(x)=-2x+8 determine the value of y for each x value 7,8,9
Which percent is equivalent to ? 28% 35% 27%
Solve for y in the following equation: -4y - 19 = -19?
Write the equation of the parabola in vertex form (4,3),(3,-2)
Were the delegates successful in creating a balanced government
a side of a square length (x +1)meters write down an algebraic expression for its perimeter
A and B are independent events. Use the following probabilities to answer the question. Round to 4 decimal places.P(A) = 0.76. P(A and B) = 0.72, find P(B)P(B)=
The best description for the original composition of the universe is _________​, __________, and _________
Complete with the correct preterite form of the indicated verb. Los equipos no ___________ ganar. (poder) Question 1 options: pudo pueden pudieron