bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

hi may someone help me out with this please
which president was shot on july 2nd
A technique in which writers meet with other writers to get feedback, or comments, on their work, is called _____
Throughout act i of the tragedy of macbeth, macbeth s plans and actions seem to be motivated most of all by
what is the purpose of a persuasive eassy
Gene testing is foolproof since it scans the building blocks of humans. true or false.
Why would it be hard to find the ideal CO2 level if the light intensity were very low?
There are 15 members of the show choir. In how many ways can you arrange 4 members in the front row when order does not matter?
What will the mass of a 7kg bag of marbles be on the moon?
south africa is africa's most developed nation and the home of the boer people. true or false