lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP!!! I NEED CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!! Find the tangent of ∠Y. Write your answer as an integer or as a decimal rounded to the nearest hundred
These are evolutionary changes within a species or small group of organisms, especially over a short period of time.
please help with homework!
a total of $67,000 is to be invested, some bonds and some in certificates of deposit (CDs). If the amount in bonds is to exceed that in CDs by $5,000, how much
The center is (-4,6) in the circle is tangent to the y-axis. ( informally, a line is tangent to a circle if it touches the circle in exactly one point)
What are the effects of being left out?
3+(3-8)²-7 needing help solving this
Two isosceles triangles are shown in the figure above. B=2/3a , what is the value of c
The temperature at which a substance melts___with the presence of water. Increase or decrease?
The coordinates of AB are A(-4,4) and B(2,1) which measurement is closest to the length of AB units