naulustai
naulustai naulustai
  • 01-08-2021
  • Mathematics
contestada

20 kg potatoes are sold at $12.80 each.If you have only $48, how many 20kg bags can you buy​

Respuesta :

sarahbenaglii sarahbenaglii
  • 01-08-2021
You have to divide the $ you have with the cost of each bag. So it’s $48-$12.80 = $3.75. Then you have to round down, so you can buy only 3 bags.
Answer Link

Otras preguntas

You return from a trip with 480 Canadian dollars. How much are your Canadian dollars worth in U.S. dollars? Use the exchange rate shown below. Currency U.S. dol
The temperature of a certain deserted, unheated house is in degrees Fahrenheit at time in hours. If the outside temperature is (about the average autumn tempera
What arethe difference bw microeconomiciand Macroecoloncics?​
As part of the agency relationship, you have to keep everything that the buyer discloses to you private. This includes any information that may impact the buyer
In recent years, the religious right has had a great effect on American politics through Group of answer choices
If three sandwiches and two bags of chips cost $22.00, and two sandwiches and one bag of chips cost $14.25, how much does a bag of chips cost?
How do relational databases work mathematically?
change:1)Why is he doing this( into passive voice.).2)Buy an umbrella( into passive).3)Will milk be drunk by her?(into active).4)Let the rubbish be thrown into
Sumas y restas W+y=9 3W-y=11
You cross a red flower with a white flower, and all the seeds result in pink flowers. This is an example of