jvance78 jvance78
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Ryan bought six drinks for
$18. How much does one
drink cost?

Respuesta :

natocmark natocmark
  • 04-02-2021

Answer: each drink is $3

Step-by-step explanation:

18$/6 bottles= 3$ each

Answer Link
jennabean868
jennabean868 jennabean868
  • 04-02-2021

Answer: $3

Step-by-step explanation:

You divide 18 by 6

Answer Link

Otras preguntas

Tyler surveys his classmates to determine the number and type of pets they have. The frequency table below shows this data.Based on the data, which type of grap
Approximately ___ of the content of a written assignment should be original thoughts, analysis, and paraphrasing written by the student. no more than ____ of th
Which set does 18/2 belong to? 1)Integers 2)Whole Numbers 3)Rational Numbers 4)All of the above
ATGAAAGCCTATGCACCA What does this sequence provide coding for?
One way to fight illness is to induce the relaxation response during moments of stress.truefalse
A primigravid client at 32 weeks' gestation is enrolled in a breast-feeding class. which statements indicate that the client understands the breast-feeding educ
Who shall officiate when a president is tried for impeachment?
Which scientist refined Newton’s ideas of space and motion to apply them to the subatomic level? a. Tycho Brahe b. Albert Einstein c. Johannes Kepler  d. Rober
How to convert polar coordinates to rectangular on ti 84?
Explain how [tex] - 8 \frac{4}{3} [/tex] can be evaluated using properties of rational exponents to result in an integer answer.