oxyukolesya
oxyukolesya oxyukolesya
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Wheeler bought 12.42 Gallons of gas this morning.
If he spent 35.89 on gas, how much did the gas cost per
gallon?
How much did the gas cost per pint?

Respuesta :

ngoa1575 ngoa1575
  • 02-02-2021

Answer:

12.42 Gallons = 54.58 L

=> the gas cost per = $35.89/54.58 l = $0.6575/ l

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

in his painting the scream, edvard munch conveyed a feeling of anxiety by showing the main figure caught in a strage and vast open space
Please solve the picture attached
A method of pain control affected by the application of electrical impulses to the skin is
Which of these can decrease due to fertilizer in waterways?
what is one of the key goals of unions?
According to Darwins theory of evolution all species on earth are united by
James bought 3 sweaters for $28 each. He bought 4 pairs of socks at $12 for each pair. About how much money did James spend on sweaters and socks? (Give your a
How many miles would a family in amarillo trying to escape the dust bowl have to travel to reach Los Angeles
What is the Circumference of a raduis of 3 inches?
How does tripling the side lengths of a right triangle efect its area