rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

Please explain how you got the answer
Credit for the first synthesis of an organic compound from an inorganic precursor is usually given to ___.
The length of a rectangle is six times it's width. If the area is 216 inches squared, find its perimeter
What is the answer to 4x^2-64
During the first stage of the hawthorne studies known as the _____, various working conditions, particularly the lighting in the factory, were altered to determ
the following box contains 9 letters shown. The letters are drawn one by one without replacement and the result are recorded in order. find the probabilty of t
A student walks 1.0 mi west and then 1.0 mi north. afterward, how far is she from her starting point?
What are the five ways to prevent tooth decay and gum disease?
A 6% pay increase to your current $62,900 annual salary. "thanks, i look forward to the additional __________ per month."
If the bacterium staphylococcus aureus experiences a cost for maintaining one or more antibiotic-resistance genes, what would happen in environments that lack a