petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

Please answer step by step.
HELP! ASAP! 1. Using the model below, identify the products, reactants, and limiting reactant in the chemical reaction. Please provide an explanation of your re
In the game corn hole if a bag jumps up from the ground or floor and lands on the board that bag will count for points in that round.
When you compare two texts, you do more than find what is similar or different. You should also draw conclusions about
The most efficient first step in the process to factor the trinomial 2x^3 - 18x^2 + 40x is: A. Factor out 2 B. Factor out -1 C. Factor out 2x D. Factor out (
Figure 1 is similar to figure 2. What is the height of figure 1?8 units1 unit2 units4 units​
what is −4/5​+40/75​+100%=
Rasberry Crazy Ants, a species found in wall sockets, cellphones, and television sets are slowly spreading across Texas and are poised to spread across the enti
A periodic wave travels from one medium to another. which pair of variables are likely to change in the process?
Identify the verb phrase. The tree was uprooted by the hurricane. O The tree was was uprooted by the hurricane O by the hurricane uprooted by the hurricane