bjcoolkid07
bjcoolkid07 bjcoolkid07
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

How many packages of gum can you buy with $18 if one package cost $2?

Which equation best represents this word problem?

Group of answer choices

18 x 2 = p

p - 18 = 2

p + 2 = 18

2p = 18

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2020

Answer:

2p = 18

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Translation: how long has it been?
help me with this french hw plzz
Which words in this sentence are common nouns? The American people listened to President Roosevelt's speech. Choose all answers that are correct. A. speech B.
Which three countries have the least access to technology?
Convert 14mm to its equivalent in m using dimensional analysis
Write the number that matches the clues My number has 2 hundreds. The tens digit is 9 more than the ones digit
walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much
Write the name of a shape that has no sides and no vertices
There were 149 angelfish and goldfish in an aquarium.  There were twice as many guppies as angelfish.  After selling 35 goldfish there are half as many goldfish
16.   The main reason self-confidence is important in human relations is because