jbkjbdjbdbjdodnaonan
jbkjbdjbdbjdodnaonan jbkjbdjbdbjdodnaonan
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $6 to buy 3 bags of chips. How much do 24 bags of chips cost?

Respuesta :

marietheresenasah
marietheresenasah marietheresenasah
  • 03-12-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

24/3 = 8

8 x 6 = $48

Answer Link
avilanoemi13
avilanoemi13 avilanoemi13
  • 03-12-2020

Answer:

48

Step-by-step explanation:

because butterfly method 6 time 24 =144 and didved 144 by 3 which gives you 48

Answer Link

Otras preguntas

Solve the system by the elimination method. Check your work. 3a + 5b - 7 = 0 a - 2b - 4 = 0
Please select the word from the list that best fits the definition The study of past events.
Convert 41º F to degrees Celsius.
Claire walked 2 2/5 miles. Jason walked 2/3 as far as Claire. How many miles did Jason walk?
What makes the prodigal son realize that he should not have left his home? a. He comes close to starving. b. He runs out of money. c. He misses his father an
How one interprets the world is referred to as?
Which of the following is NOT a member of OPEC? a. Saudi Arabia b. Russia c. Nigeria d. Venezuela
Which of the following is found in an animal cell, but not in a plant cell? a. nuclei b. centrioles c. mitochondria d. central vacuole
What is the area of an equilateral triangle with sides of 10 inches and height of 7 inches? A. 70 sq. in. B. 20 sq. in. C. 44 sq. in. D. 35 sq. in
what does the strength (or endurance) of a muscle depend on?