caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

Which group of words shows us how Mr Bell felt when he saw the umbrella?
In the fall of 2014, China and the United States agreed to expand the Information Technology Agreement to drop tariffs on a number of technology products. This
Help pleas brainliest promise
Drag and drop each person to the correct description. Some choices may be used more than once. Corneliuis Vanderbilt Andrew Carnegie J.P. Morgan A started a ver
Please help me. Solve by using substitution.
The back muscles are responsible for good posture, and for lifting. Which of the following are not part of those back muscles? Question 4 options: trapezius qu
In the number 4,532,800 what place is the 5
If the scale is 1 cm : 8 in, the length of a table is 9cm, what's the length of the real table? The height of the real table is 48 in. What is the height of the
what is the simplest form of 18:20​
Find the cost of 80 Orange at 5 for 30 naria