cantgetright cantgetright
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store ,8 oranges cost $4 what is the cost for 9 oranges ?

Respuesta :

Alyssa112108 Alyssa112108
  • 02-12-2020
I think it would cost 4.50
Answer Link
BigusBrainus
BigusBrainus BigusBrainus
  • 02-12-2020

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

First step is to find the price per orange. You can do this by dividing total cost by oranges bought. See below.

[tex]4 \div 8 \\ = .50[/tex]

Now to find the amount of 9 oranges, you'd multiply price per orange by the specified amount needed (so 9)

[tex]9 \times .50 \\ = 4.50[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Turner Field · Georgia State and Georgia Tech dormitories · Stone Mountain Tennis Center · Wolf Creek Shooting Complex These things share which item?
The number of units expected to be sold is uniformly distributed between 300 and 500. If r is a random number between 0 and 1, then the proper expression for sa
what is the the answer to 20 over 2 = 3x
Plzzzz help plzzz and thank you
The Sistine Chapel in Vatican City was painted in the early 1500s by
Where did the original atmospheric oxygen come from
This is the name given to the early-19th century religious movement in the united states
What happens as a result of ion flow at a presynaptic terminal?
Madison enjoys the game of golf. He knows that he will one-putt a green 15% of the time, two-putt 20% of the time, three-putt 35% of the time, and four-putt 30
Which situation represents a negative effect of using land as a resource?