doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

A lab director asks two students, Lydia and Damien, to each select a bottle of a concentrated weak base. When they reach the cabinets, they find different chem
given any triangle ABC labeled as shown, the law of sines states that:
Please find x in the following problem.
Data Analysis Aquatic Organism pH Range for Life Clam 4.5 - 5.0 Snail 5.0 - 9.0 Bass 5.5 - 9.0 Crayfish 5.5 - 8.5 Mayfly 5.5 - 9.0 Salamander 6.0 - 8.0 Trout 6.
Write 7x-y=8 in the form of y=my+b
how to simplify this algebra​
Can you guys help me I don’t really understand area that well
A water pump with a power of 3.4 × 102 watts lifts water at the rate of 7.5 × 10-2 meters/second from a water tank. What is the force exerted by the pump on the
Please help almost finished
Please help me out!!!!!!!!