tayvenkram08 tayvenkram08
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Given that the expression “p dollars for every q items” describes a unit price, which statement must be true?
p = 1
p = q
q = 1
pq = 1

Respuesta :

marymarthens2 marymarthens2
  • 12-07-2022

Answer:

p=q

Step-by-step explanation:

for example if your paying 2 dollars for every 1 item the ratio would be 2:1

Answer Link

Otras preguntas

Find the measure of angle 2
Find two positive consecutive integers where the square root of the larger number is 19 more than 9 times the smaller number
which function is f(x) equal to f^-1(x)? a. f(x)=x+6/x-6 b. f(x)= x+2/x-2 c. f(x) x+1/x-1 d. f(x) x+5/x-5
10 points! Which term refers to retaining a false opinion about someone despite knowing facts about the person that are contrary to the opinion? A) bias B) disc
What set Andrew Jacksons presidency apart from the administrations that came before it
Solve the system of equations 8x+13y=2 y=x-2
what is the reaction described in the following sentences​
HELP ASAP PLEASE! which function is graphed? f (x) =3x - 6 f (x) = 6x - 3 f (x) = 6x - 2 f (x) = 2x - 6​
Folate is required for dna synthesis and cell division. True or False
The poetic interpretation of the twist is written in