alexiasofiabts
alexiasofiabts alexiasofiabts
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Helppp pleaseee this is due on 10 minutes with explanation pleasee thank you

Helppp pleaseee this is due on 10 minutes with explanation pleasee thank you class=

Respuesta :

capsasha2
capsasha2 capsasha2
  • 01-11-2020

Answer:

Jed's Market

Step-by-step explanation:

Find out the cost of one candy bar for each store:

Smith's:

  1. 9.00 ÷ 3 = $3.00

Green's:

  1. 10.00 ÷ 4 = $2.50

Jed's:

  1. 12.00 ÷ 5 = $2.40

Wan's:

  1. It already tells you the price for each: $2.75

Finding the best deal:

  1. Look at all our costs per 1 candy bar. Which one has the smallest price?
  2. Because $2.40 is the smallest price, Jed's Market has the best buy.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

find the area of the circle if radius is 6 and there is only 3/4 of the circled
jessica is worried that her groups presentation will run too long. to find out she creates a story board. what should she include in the story board a.) placeh
Define 1 volt. Express it in terms of SI unit of work and charge calculate the amount of energy consumed in carrying a charge of 1 coulomb through a battery of
Please help will give 30 points.
Anne is going to an exhibit called “Portraits of Ancient Japan.” What is she MOST likely to assume will unite all the paintings in this exhibit? a country, era
According to communications theory, health families are able to adapt to changing circumstances through use of:
How does the circulatory and respiratory system work together?
How do public goods support private sector markets? Give an example in your school.
What does Fees, Risk Assessment and Returns mean?
Pi/6 is the reference angle for: A 13pi/6 B 5pi/6 C 3pi/6 D 8pi/6 Check all that apply