Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

What did Abigail, Mercy Lewis, Betty, Ruth, and the other girls do in the forest?
Newton’s first law of motion applies to what?
3 questions pls help
A forest was cleared to build a road. Which two would be the most likely effects on the ecosystem? The deforested land will not be able to support large trees
Hi, I am icosagon. My friends call me ico for short. I have 20 sides. I don’t know the sum of measures of my exterior angels. Can you help me to find the sum of
For some reason I'm just lost
What best describes the number 5 write prime composite neither prime non composite or both prime and composite
Students made 7 art posters that were hung along a hallway that is 4.4 m long. The posters are 0.2 m apart and the first and last posters are 0.2 m from the end
find the simple interest on 500 at 6% for 1 year
write the percent as a decimal 45.2% A.45.2 B.0.452 C.452 D.4.52 order from least to greatest 0.29,2/7,25%,0.2 A.25%,0.2,2/7,0.29 B.0.2,25%,2/7,0.29 C.0.2