Shiniboros
Shiniboros Shiniboros
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Andrea wanted to buyy some grapes. If she bought 8kg of grapes, she would be $3 short. If she bought 6kg of grapes, she would have $5 extra. What was the cost of 1kg of grapes?
(steps pls)

Respuesta :

FrenzyHelp
FrenzyHelp FrenzyHelp
  • 02-10-2020

Answer:

$1

Step-by-step explanation:

Pretty sure that answer is $1

8kg-6kg=2kg

$5-$3=$2

2kg=$2

1kg=$1

Answer Link

Otras preguntas

Solve x – 5 = 16 for x. Question 17 options: A) x = –11 B) x = 11 C) x = 21 D) x = 16
A type of balance in which the two sides of an artwork look equally important even though they are not alike
PLEASE ANSWER ASAP !!!!
One reason the British shifted the war to the South was that: 2 points Most Patriots were in the South. The French could be prevented from delivering supplies t
pls help .......... . ​
Why does lennie accidentally kill curleys wife
HELP PLEASE WILL GIVE 5 STARS AND BRAINLIEST
Which statement is true about a section of the graph? A In Section N, the function is linear and decreasing. B In Section P, the function is linear and increasi
Question 6 / 6 When you visited that last website, there were two animations. What was the unbalanced force in the animation with the skateboarder? A. The skate
given: BD is a diameter m 1 = 100° m BC = 30° m AC = 60 110 200