velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

what can you say about the end behavior of the function f(x)=-4x^6+6x^2-52
Cost-volume-profit analysis can also be used in making personal financial decisions. For example, the purchase of a new car is one of your biggest personal expe
How does the analogy in this cartoon clarify the cartoonist's meaning? Comparing something that is part of nature to something that is not shows that plastic ba
Self-contained sequences of actions to be performed are: (1 point) expressions algorithms functions formulas
What is the name of the town on the beach that's a popular attraction for fishing and relaxing?a. Penonoméb. Pedasíc. Azuerod. Santiagoe. Las Tablas
Shaking in a threatening way a.righteous b.prevailed c.dauntless d.dissuade c.brandishing
What is the purpose of a Punnett square?​
part 1. Please show work. Please assist me with these math problems. ​
Which statement about life and culture under the Delhi sultanate is accurate?
On October 1, 2018, Iona Bell Co. issued stock options for 300,000 shares to a division manager. The options have an estimated fair value of $3 each. To provide