apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

Why did Jenne architecture change by the ninth century?
Which of the following is a Germanic language ? A.french B.Spanish C. ItalianD. Enlgish
Which form of gustar is appropriate for the following sentence? A nosotros ______________ escuchar música. te gusta les gusta nos gusta me gusta
a.Karim is ordering video games. Each game costs $39.99, and there is a $4.85 shipping charge per order. How much will it cost him to order any number of vide
1 cosect ------------- = s 1 - cosect
Suppose you buy a CD for $500 that earns 3% APR and is compounded quarterly. The CD matures in 3 years. Assume that if funds are withdrawn before the CD matures
Solve the literal equation ab+c=d in terms of a
John Locke's First and Second Treatises on Government were written in defense of which event? A. French Revolution B. American Revolution C. Puritan Revolution
4 flutes and 2 drums what is the ratio in the form a fraction?
Which word in the sentence does the underlined phrase modify? On the bench NEAR THE TICKET WINDOW, meet us tomorrow morning. A. morning B. tomorrow C. meet