Leaizjiahm Leaizjiahm
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If pears cost $1.95 per pound. How much would 2 pounds cost?

Respuesta :

egerle egerle
  • 01-10-2020

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95*2

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 01-10-2020

Answer: $3.90

Step-by-step explanation: We know that pears cost $1.95 per pound. We want to find how much the pears will cost if you buy 2 pounds worth of them.

Simply multiply the price per pound by 2.

$1.95 x 2 pounds = $3.90 total for 2 pounds of pears.

Answer Link

Otras preguntas

evaluate this equation ​
least common denominator of 1[tex] \frac{1}{6} \: and \: \frac{7}{9} [/tex]​
You are betting on a game with an expected value of -$0.33. What does this mean?
please helpp (15 points)
BRAINLIEST!! +30 pts They tried to make a story out of every theme that occurred to them and to get returns on every situation that suggested itself. They got r
briefly describe how the micrometre screw gauge is used​
One unit of alcohol contains 8 grams of alcohol. calculate the risk of developing liver cancer for someone who consumes 4 units of alcohol a day
Find the derivative of y = 4x^3.Find the derivative of y = 2/x^4.Find the derivative of y = 3√x.Find the derivative of y = 3/√x.Find the derivative of y = x^3/4
five percent of a batch of fuel was found faullty if 27 fuses were faulty how many were inspected the price of internet service is decreased by 7% to 52.00 what
Packs of stickers Buy for €1.50a pack Sell For £2.25 a pack Media buys 5 pack's and sells them all How Much profit does she Make ?