perlasam2228 perlasam2228
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Alex buys six equally priced candy bars for $9.00what is the unit rate

Respuesta :

TheSection
TheSection TheSection
  • 04-09-2020

Answer:

So Alex paid 9 dollars for 6 candy bars, we can convert it to a fraction

so, the fraction is 9/6 dollars per candy bar

hence, Alex paid $1.5 for each candy bar

Answer Link

Otras preguntas

what is the sum of 7/10 and 6/100
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32