Yowote
Yowote
04-05-2020
Mathematics
contestada
Help me with this and explain
Respuesta :
arlen54
arlen54
04-05-2020
$5 dollars is the answer
Answer Link
oaddison22
oaddison22
04-05-2020
it would cost $5.07 to buy 2 basketballs.
$38/15 = 2.533333333333333
2.533333333333333(2) = 5.066666666666667
which is $5.07
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 27+ )
Otras preguntas
What is the unit rate: $1.12 for 8.2 ounces
Which address uses correct punctuation? A. 1345 Ryle Road, Atlanta Georgia 30301 B. 1345 Ryle Road, Atlanta, Georgia, 30301 C. 1345 Ryle Road, Atlanta Georgi
My dad has 8 oak and maple boards from the lumber yard. Each oak board is 9 centimeters thick. Each maple board is 6 centimeters thick. When my dad stacks the b
You should not pursue a career in an industry that has experienced even a small decline in employment growth. True False
A cylinder has a radius of 8 cm and a height of 14 cm. What is the volume of the cylinder? A. 112 straight pi cm3 B. 224 straight pi cm3 C. 896 straight pi c
Which word best describes the people of Cameliard when King Arthur and his men return from battle? A. amused B. suspicious C. overjoyed D. jealous
Although it may seem contradictory, cats have fangs called ___. A. canines B. felines C. piscines D. porcines
Which sentence does not contain any errors in the use of italics or quotation marks? A.You have used the word SEPERATE 10 times and spelled each usage different
The distances (y), in miles, of two cars from their starting points at certain times (x), in hours, are shown by the equations below: Car A y = 60x + 10 Car B y
The giant "Clothespin" that stands in front of Philadelphia's City Hall expresses the ___ of its sculptor, Claes Oldenburg. A.aviary B.capriciousness C.equitati