ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

N2 + 3H22NH3 How many moles of hydrogen are needed to react with 2 moles of nitrogen?
answer this question PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
Solution a has a ph of 6. Solution b has a ph of 8. What is true about these solutions?.
Question #2 (a): A 500 kg block is released from rest and slides down a frictionless track that begins 2.00 m above the horizontal, as shown in Figure below. At
The carbon in glucose was once part of _______.
which of the following is the best option factual information about your reproductive health A. The phone book B.literature from your local health clinic C.th
What was the reconstruction
Making a run for the next base after the pitch is called...
Gandhi studied law in England. Soon after, he went to South Africa to do some legal work. It was there that Gandhi felt the sting of prejudice first-hand. Like
write the pair of fractions as a pair of fractions with common denominators 2/12 and 4/6