riahpretty2 riahpretty2
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

Find the price per pound to the nearest cent . Remember 16oz = 1 lb
12 oz cereal-$3.75

Respuesta :

tzitzke tzitzke
  • 03-04-2020

Answer:

$5.00 per pound

Step-by-step explanation:

12oz = $3.75

12(1.33333333) = 16

3.75(1.33333333) = 4.9 repeating

so the answer is $5.00

Answer Link

Otras preguntas

Economic effects of poor service delivery
Harry needs to paint a cereal box for a school project. What measure should he use to find the total amount of paint he needs to cover the cereal box with paint
In a state's judicial branch, the supreme court hears appeals
The Mothers of the Plaza de Mayo wore white head scarves as
what's 2 and 2/5 divided 18? reduce answer
What does Human Rights mean ?
Which lists are punctuated correctly? Check all that apply.
one way that campaign workers communicate information during a campaign is by
12 laps in 36 min how many in an hour
How did the the introduction of the horse to North America by the Spanish change the lives of Native Americans???