raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

2) Brenda spent $24 on a magazine and some
candy bars. If the magazine cost $3 and
each candy bar cost $3, then how many
candy bars did she buy?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-04-2020

Answer:

  7

Step-by-step explanation:

Each item cost $3, so for $24, Brenda can buy 24/3 = 8 items. If one of those is a magazine, the other 7 were candy bars.

Answer Link

Otras preguntas

6 friends share 5 meat pies each friend first eats half of a meat pie how much more meat pies does each friend need to eat to finish all the meat pies and share
In the title of the story "Babylon Revisited" by F. Scott Fitzgerald, Babylon is a metaphor for? A. the life of wealth and excess that Charlie once led in Paris
what is Yemen???????
7kgis =to how many gallons
Please answer the question from the attachment.
Malaysia's two geographical regions are separated by what body of water
Motions in your arms, legs, hips, and neck are all related to the use of inclined planes. Answer a. True b. False
Which is most likely to be considered a region? a. the states known as the American Southwest b. Canada and Argentina c. the National Park System d. areas where
Can the answer of two mixed numbers be equal to 2? Explain why or why not.?
The spread of data set X is greater than the spread of data set Y, and the data sets are normally distributed. Which statement is true? The mean of data set X i