robloxgirl68801
robloxgirl68801 robloxgirl68801
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

I need help! Please?

I need help Please class=

Respuesta :

darsqasim darsqasim
  • 02-04-2020

Answer:

Its a

Step-by-step explanation:

Just divide any one of the cost with the pounds. Ex. 20.72/8=2.59

Answer Link
savannarodriguez savannarodriguez
  • 02-04-2020

Answer:

2.59

Step-by-step explanation:

Simple! You must divide the number of pounds by the cost to get the price for 1 pound.  Or, set up a proportional table:

7.77  = x amount of dollars

  3    =   1

Or:

Divide 7.77 by 3:

7.77 / 3 =2.59.

Answer Link

Otras preguntas

Good morning guys.... Which statement is true regarding a cell's surface area-to-volume ration ? A) As the size of a cell increases, its volume decreases. B) A
What is 7% of 7,000?
The process of respiration is essential in the oxygen/carbon dioxide cycle. Respiration removes ______ from the atmosphere and produces and releases ______ to
Why do scientists think that green algae and plants have a common ancestor?
which of the following greek thinkers discovered the value of pi
Why is natural erosion a beneficial process? a. It helps create fertile soil. b. It leads to reduced vegetation. c. It happens rapidly. d. It prevents da
if you hade a chance how would you create your own country?
Read the passage. Isaac forgot to fill up his car with gas. He had to reschedule his appointment. His wife left work early to take him to a gas station. The ca
Can you please tell me the answer and how u got it thanks !!!!
I need the answer to this multiple choice>>