kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

Special proteins in living organisms that speed up a chemical reaction but aren't destroyed or used up are called
What are long chains of carbon molecules called?
true or false A healthy aquatic ecosystem has a wide range of species diversity.
When it comes to saving money, what is a good rule of thumb?
Ming has a standard 52-card deck. A standard 52-card deck has 4 suits (♠, ♣,♦, and ♥))right parenthesis and an equal number of cards of each suit. She is going
fifteen times the square of a non-zero number is equal to 20 times the number.
Why does Karana set fire to the brush and push it into the wild dogs' lair? A. to make them run outside so she can kill them B. to get them to understand
A spring has natural length 0.75 m and a 5 kg mass. A force of 8 N is needed to keep the spring stretched to a length of 0.85 m. If the spring is stretched to a
which is the equation of the line passing through (0 4) and (8 0)
These are the four stages of the business cycle. 1. depression 2. prosperity 3. recession 4. recovery In which order do these stages occur? Options: a,