stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

Sophia and Tom share a sum of money in the ratio 3:5 Tom got £40 more than Sophia. How much did Tom receive?
Which of the following best explains why a drum makes a sound when hit by a stick? The drum skin vibrates the air. The drum skin gets hot and heats the air. The
Find the arc length, x, when , r= 1 and 8 = 2.5 radians. Х 2.5 1 x = [?]
A baker can bake 90 cookies in half an hour. If she takes one hour for lunch and two 15 minute breaks during the day, how many cookies can she bake from 9am - 5
Hank's monthly rent was $458, but he just got a notice from his landlord saying that it will go up by 21%. This means that he will now pay 121% of the previous
2/3 × 4/6 = math im bad atg matg pls help me
Initially, there were only 197 weeds at a park. The weeds grew at a rate of 25% each week. The following function represents the weekly weed growth: f(x) = 197(
PLEASE HELP ME LIKE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE HELP ME PLEASE PLEASE HELP ME.
Which of the following best defines situational irony? Question 21 options: What actually happens is the opposite of what a person would expect to happen The wo
Daniel’s doctor told him that 63 pounds of his total body weight is water. If the water represents 70% of his total weight, how much does he weigh?