mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

The lemurs of Madagascar are _____. View Available Hint(s)for Part A prosimians anthropoids hominins Old World monkeys
who made nesting dolls
what biological process accounts for the oxygen algae produce
Harshpreet is at Bowl 360 and is walking towards John Adams High School. What can be a possible location that is above his path?
is the major economic challenge facing the region.
If x varies directly as y, and x = 30 when y = 6, find x when y = 9. x= ?
points, lines and planes
#3. The Song Dynasty is known as a time of really putting a lot of energy into the __________________ and the bureaucracy. Answer 3:
Which section of the osh act prohibits employers from discriminating.
When adopting strategies for entering a new market, many firms follow a(n) approach that morphs and becomes ______ over time.