spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

Omar has $660 to spend at a bicycle store for some new gear and biking outfits. Assume all prices listed include tax. He buys a new bicycle for $330.64. He buys
The measure of an angle is 34.6°. What is the measure of its complementary angle?
What element is in period 4, group 12?
desparte in silabe cuvintele date apoi incercuieste diftongii marcand semivocalele cu semnuls pecific
Mikaela purchased a paddleboard originally priced at $899. If all merchandise was on sa spent on the paddleboard? $385.67 $424.78 $578.51 $604.58
PROJECT: SUMMARIZE IT! The ability to summarize information is a vital component to understanding the information you read in your coursework. To summarize info
What impact did the treaty of Paris have on the North America colonies
Subtract the following complex numbers: (11-7)-(16-11) A. 5+ 4i OB. 5-18i O C. -5-18i OD. -5+4i
desparte in silabe cuvintele date apoi incercuieste diftongii marcand semivocalele cu semnuls pecific
1+0.9+0.08+0.001 Somebody can help me please