peggyford
peggyford peggyford
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

William purchase 1/2 dozen cookies for $5.88. How to determine the unit cost of the cookies

Respuesta :

vanessasteed vanessasteed
  • 03-11-2018
You divide 5.88 by 12 and you get your answer
Answer Link
ameliecatslove
ameliecatslove ameliecatslove
  • 03-11-2018

To get the unit cost you have to divide 5.88 by 6

ANSWER:

0.98

Answer Link

Otras preguntas

what is the point slope form of a line with slope -4 that contains the point (-2,3)
The features of a culture can be divided into three levels of complexity: traits, folkways, and patterns. T or F?
In the federal government, the secretary of state is primarily a diplomat and often interacts with other countries. How is a secretary of state's job different
Decide which element probably forms a compound with oxygen that has a chemical formula most and least similar to the chemical formula of the compound formed by
The manager of a coffee shop wants to know if his customers’ drink preferences have changed in the past year. He knows that last year the preferences followed t
Replace the letters with digits( the same letters represent the same digits) ABC +ACB=BCA
Which is true about most members of the Senate? A) Most are lawyers. B) Most were born in foreign countries. C) Most are women. D) Most have limited
Identify the meaning of the variables in the point -slope form of the a line
Two types of shipping boxes are shown below. What is the difference in the surface areas, in square feet, of the two boxes
Can I have some help please? Thanks!